PhotoWorld ile Tataristan Fotoğraf Turu

Rusya Federasyonu Özerk Cumhuriyetlerinden biri olan Tataristan, fotoğraf maceramızın yeni durağı oluyor. 

Program: 

25 Haziran 2017 Pazar

Saat 19:00’da Atatürk Havalimanı’nda check-in ve pasaport kontrol için hazır bulunuyoruz. 21:15’te TK 427 numaralı THY uçuşu ile Kazan’a hareket ediyoruz.

26 Haziran 2017 Pazartesi
00:50’de Kazan uluslararası havalimanına varışımızın ardından pasaport kontrol ve bagaj teslimi sonrası 02:30 gibi Havalimanından otele doğru hareket ediyoruz. Saat 03:15’te otel check-in ve yerleşme sonrasında 08:00 – 10:30 arası Açık büfe sabah kahvaltısını alıyoruz. Saat 11:00 gibi otelden Kazan Şehir gezimiz için ayrılıyoruz. 

Bugün Özerk Tataristan’ın başkenti olan Kazan, Altın Orda hanlarının da baş şehriydi. 1005 yılında kurulan Kazan, 2005 yılında bininci yaşını coşkuyla kutladı. Kentin pek çok yeri bu kutlama için yenilendi. Kent, Rusya’da İslam’ın merkezi olarak biliniyor. Bugün halkın yüzde 52’si Tatar, yüzde 38’i Rus, yüzde 2’si Çuvaş ve yüzde 1’i de Ukrayna kökenli. Kentte özellikle İslam ve Ortodoks kilisesine ait eserler bulunuyor. 2005 yılında Avrupa’nın en büyük camii Kazan’da hizmete açıldı. Kentin Tatar özellikleri taşıyan kuleleri, müzeleri, el sanatlı ahşap camileri, tarihi kiliseleri ve eski mahalleleri hâlâ ayakta. Dev blok yapılar ve geniş bulvarlar da Sovyet zamanının simgeleri olarak yaşıyor. Tatar hanlarının saraylarını, idare binalarını, cami ve medreseleri, bey konaklarını barındıran Kazan Kalesi, Ruslar tarafından yıkıldı ve daha sonra Kremlin adıyla yeniden inşa edildi. Ahşap surların yerine, yeni surlar yapıldı. O devirden günümüze ayakta kalmayı başarabilen bir tek Süyümbike Kulesi oldu. Yedi katlı ve 75 metre olan bu kule, son Tatar hanlarından Sefa Giray’ın hatunu Süyümbike adına inşa edilmiş. Kulenin hemen ardında Tatar kaanlarına ait mozoleler de görülebilir. Kul Şerif Camii, Kazan Hanlığı’nın en görkemli yapısıydı. Mimari olarak o kadar eşsizdi ki, Ruslar Moskova’daki ünlü rengârenk Vasili Kilisesi’ni bu camiyi örnek alarak inşa etti. Cami, şehri işgal eden Korkunç İvan tarafından yıkılmıştı. Şimdi Kremlin’in duvarlarının ardında yükselen sekiz minareli Kul Şerif Camii, birkaç yıl önce eskisinin yerine Tataristan’ın simgesi olarak inşa edildi. İdil (Volga) Nehri, Kazan’ı taçlandıran bir su cenneti. Şehrin çevresindeki diğer nehirler, göller, barajlar da hesaba katılırsa Kazan için suların labirentinde bir şehir denebilir. Tatarların “İtil Suu” dediği Volga, birçok noktada güzel kent manzarası sunuyor. Kazan, kültürü ve mimarisiyle Tataristan’ın bir simgesi. Tarihi 1000 yıl geriye gittiği ve o dönemde Rus kenti bulunmadığı düşünülürse, ne kadar köklü bir kültür yaşattığı anlaşılabilir. Tarihçiler, kenti kuranların Türk boylarından Kıpçaklar ve Bulgarlar olduğu üzerinde hemfikir. Tatarlar, Rus devriminin ilk yıllarında, 1923 yılında İslam’ın bu topraklara girişinin 1000. yılını coşkuyla kutlamışlardı. O yıllarda Bolşevik Partisi, Tatarlara ihtiyaç duyduğundan daha yumuşaktı. Ancak sonraları bağımsızlık üzerine büyük bir baskı kuruldu. Kazan şehir gezimizi bitirip otelimize geri dönüyoruz.
Akşam yemeğini Tugan avulum Tatar Mutfağı Restoran’da geleneksel Tatar yemekleri ve Tatar Kültür Dans Gösterisi eşliğinde alıyoruz.  
Yemekte yöresel kıyafetler giymiş halk dansçılarımız sizleri karşılıyor Tatarca şarkılar ile Tatar mutfağına ait yemekleri yiyoruz, aynı zamanda günün yorgunluğunu da atmış oluyoruz.

27 Haziran 2017 Salı - Bulgar Şehir Turu 

Sabah otelimizde kahvaltımızı aldıktan sonra otelden hareket ederek yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuk sonrası Bulgar şehrine varıyoruz. Uzun yıllar önce Volga nehri kıyısında Doğu Avrupa’nın en büyük ticaret, siyaset ve kültür merkezi büyük bir şehir devleti kuruldu, o şehrin adı Bulgar’dı. Rusya’da İslamiyet’in ilk kabul edildiği yer ve bugünkü Tatarların vatanı… Bulgar’da ilk yerleşimler 1000 yıldan daha uzun süre önce ortaya çıkar ve Bulgar şehri Volga kıyısında kültürlerin kesiştiği bir şehir haline gelir. Bağdat halifesinin gönderdiği misyonerler 922 yılında Bulgar’a gelir. Emir Almuş İslamiyet’i kabul eder ve Bulgar’a yaymaya başlar. Zamanla Bulgar şehri ekonomik, politik ve kültürel yönden çok gelişir. Zamanın Londra veya Paris’inden daha büyük olan şehirde bütün unsurlardan ve dinlerden 50.000 kişi barış içinde yaşar. Şehirde bilim çok gelişmiştir ve yeni keşifler ortaya çıkar. Özellikle gökyüzü ve tıp alanında önemli gelişmeler olur. Ancak zamanla şehrin üzerine felaket çöker. Şehir ilk önce Moğol hükümdarı Kaan Batu tarafından işgal edilir. Daha sonra Timurleng şehri yakıp yıkar ve en sonunda Moskova’nın muhteşem prensi Vasili şehri tamamen yok eder. Bunun sonucunda bir zamanların güçlü Bulgar hayatı yok olur. Bugün Bulgar şehri Tataristan’ın en iyi tarihi mekanlarından biridir. Kısa bir süre önce de UNESCO dünya mirası listesine girmiştir. Dünyanın dört bir yanından Müslümanlar Bulgar’ı ziyaret etmek için buraya gelmektedirler. Her kösesinde ayrı bir tarih barındırır. Arkeolojik araştırmalar halen devam etmekte ve şehir turistik açıdan hergün daha da güzelleşmektedir. Buranın en güzel yapılarından olan Beyaz Cami ve anıtı İslamiyet’in ilk kez kabul edildiği 11. Yüzyıl anısına inşa edilmiştir. Anıt dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’ini içinde barındırır.
Turumuz bittikten sonra 16:30 gibi Kazan’a hareket ediyor ve akşam yemeğini 19:00’da otelimizde alıyoruz.

28 Haziran 2017 Çarşamba - Sviyazhsk Adası Turu

07:00 – 09:00 arası otelde açık büfe sabah kahvaltısını alıyoruz. Ardından öğle yemeğine kadar serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeği sonrası saat 13:15 gibi Sviyazhsk adasına hareket ediyoruz. 
Korkunç Ivan Kazan’ı dört kez ele geçirmeye çalıştı, Tatarlar ise şehirlerini dört kez cesurca savunup Ivan’ı Moskova’ya geri gönderdiler. Korkunç Ivan daha 17 yaşında kendisini Rusya’nın ilk çarı ilan edip Rus İmparatorluğun sınırlarını Sibirya’ya kadar genişletmeyi başarmıştır. Korkunç Ivan Kazan’ı ele geçirebilmek için bir kale şehir yapmaya karar verir. Binlerce kişi Kazan’dan 1000 km. uzakta bir kale inşa etmek için bütün kış çalışır. 1551 baharında kale parçalar halinde Volga nehri üzerinden Sviyazhsk’a taşınır ve dört hafta gibi kısa bir sürede monte edilir. Burası Korkunç Ivan’a Kazan’ı ele geçirmesi için bir kale olur. Yaklaşık 63 hektarlık bir alana kurulmuştur. Savaşlar, cesaret, devrimler ve masallar bu küçük adada yaşanmıştır. Bu adada Volga üzerinde yüzyıllardır ayakta kalan tek ahşap kiliseyi görebiliriz. Aynı zamanda adadaki Meryem Ana kilisesi de kusursuz güzelliktedir. Adanın her köşesi muhteşem manzaralara sahiptir. 2010 yılında Tataristan’ın ilk Cumhurbaşkanı bu adada bir yenileme çalışması başlatır. Burası eskiden bir savaş adasıydı, şimdi ise bir barış ve huzur adası oldu. Sviyazhsk adası tarihi veya ruhani bir yer olmaktan daha öte burası Tataristan için muhteşem bir hazinedir. Efsaneye göre Ivan’ın hayaletinin hala bu adada olduğu söylenir.
Saat 17:15 gibi Kazan’a geri dönüyoruz ve 19:00’da akşam yemeğimizi alıyoruz.

29 Haziran 2017 Perşembe - Raif Manastry Turu 

07:00 - 09:00 arası otelde kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltının ardından Raif Manastry turu için otelimizden ayrılıyoruz. Saat 14:00 gibi tekrar Kazan’a dönüyor ve öğle yemeğimizi alıyoruz. Sonrasında Baumam Caddesi’nden yürüyerek Kremlin'e geçiyoruz ve Tatar yerel kostümlerini giyip hem eğleniyoruz hem de Kremlin içerisinde kendi fotoğraflarımızı çekiyoruz. Ardından akşam yemeğimizi almak için otelimizee geçiyoruz. 

30 Haziran 2017 Cuma Tatar Köyü Gezisi 

Sabah 07:00’da kahvaltımızı aldıktan sonra 09:00 gibi Tatar köyüne hareket ediyoruz. yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuktan sonra köye varıyoruz ve Tatar köy yaşamına dair tanıtım dinleyip köy gezisine başlıyoruz ve bir eve konuk oluyoruz. Saat 18:00’a kadar köyde vakit geçiriyoruz. Öğle yemeğini de bir Tatar aileye misafir olarak ya evlerinde ya da nehir kenarında mangal partisi vererek alıyoruz. Saat 19:30 gibi tekrar ötele geri dönüyoruz. Akşam yemeğimizi yiyip odalarımızda dinlendikten sonra saat 23:30’da otelimizden Check-out işlemini yaparak ayrılıyoruz ve Havalimanına Hareket ediyoruz. 

01 Temmuz 2017 Cumartesi
02:05 – TK 428 Numaralı Türk Hava Yolları uçuşumuzla İstanbul’a dönüyoruz. İstanbul’a varışımız 06:05 civarında olacak.

Ücrete Dahil Olanlar
 • Fotoğraf Rehberliği
 • Türkçe Tur rehberlik hizmeti 
 • Türkçe yardımcı personel desteği
 • 4 veya 3 yıldızlı otel konaklama 
 • Öğle ve akşam yemekleri
 • Müze ve tarihi mekanlara giriş ücretleri 
 • Turistik yerlere transfer 
 • Tataristan’daki havalimanı transferleri 
 • Rusya Federasyonu’nda geçerli ferdi kaza ve sağlık sigortası 
 • Tatar Kültür Dans gösterisi 
 • Gemi ile Bulgar şehrine gidiş 
 • Erken check-in 
 • Geç Check-out
 • Vize için gerekli evraklar
Ücrete Dahil Olmayanlar
 • THY ile İstanbul-Kazan-İstanbul Uçak bileti
 • Rusya Turistik Vize ve Başvuru Bedeli
 • Her türlü kişisel harcamalar
 • Otel ekstraları
 • Yurtdışı Çıkış harcı
 • Bahşişler