PhotoWorld ile Özbekistan İpek Yolu Fotoğraf Turu - Vizesiz

Yine bir PhotoWorld klasiği ile karşınızdayız. Tarih kokan bu gezimizde turkuaz renge doyacaksınız. Programımız yine dolu dolu. Tarihi eserler, köy pazarları, yöresel kıyafetler ve hepsinden önemlisi samimi ve içten bir halk bekliyor bizleri. Bunlardan da önemlisi sadece pasaportunuzu alıp tura katılabiliyor olmanız. Çünkü bu turumuz vizesiz. Tur süresince Türkçe bilen profesyonel yerel rehberimiz ve Fotoğraf danışmanınız Serhat Yılmaz sizlere eşlik edecek. Tarihi Registan Meydanı’nda akşam pozlamaları, tarihi çarşıda portre çekimleri ve Hive Hanlığı’nın başkenti olan Hive’de masal diyarını fotoğraflayacağız. Tura katılımda bulunabilmeniz için iki doz aşıyı da olmanız ve aşı kartınızın çıkması gerekmektedir. Gelelim Programımıza...  

1 Ekim Cuma İSTANBUL – URGENÇ – HIVA                           

Saatlerimiz 00:05’i gösterdiğinde İstanbul Yeni Havalimanı dış hatlar harç ödeme noktasında buluşuyoruz ve gümrükten geçip 02:10’da hareket edecek olan THY’nin TK 262 sefer sayılı Urgenç uçağı ile 3 saat 45 dakika sürecek yolculuğumuza başlıyoruz. Özbekistan saati ile 07:55’te Urgenç’e iniyoruz. Havaalanında karşılama ve Hiva’ya transfer. Yüzyıllardır değişmeden kalmayı başaran ve tipik Ortaçağ kent kimliğini koruyan Hiva’da yürüyerek yapacağımız şehir turumuza hemen başlıyoruz. İçhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, Said Alaaddin Mozolesi, Arab Han ve Muhammad Amin Inak Medreseleri, Ak Camii, Allakulik Han Medresesi, Taş Hovli Sarayı, Pehlivan Mahmud Mozolesi ve İslam Hoca Minaresi görülecekler arasında yer alıyor. Akşam bizleri yöresel bir yemek bekliyor olacak. Geceleme otelimizde.  

 

2 Ekim Cumartesi HİVA – BUHARA                               

Otelde sabah kahvaltısı. Buhara’ya hareket (480 km.). Yolculuğumuz Kızılkum Çölü’nün ortasında 6-7 saat sürecek. Bu arada çölün egzotik manzaraları, gezici develer, göçebe yurtlar ve Amuderya (Oxus) Nehri bize benzersiz manzaralar eşliğinde keyifli bir yolculuk sunacak. Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra varışımızı takiben otele yerleşme. Yerel restoranda akşam yemeği. Geceleme otelimizde.

 

3 Ekim Pazar BUHARA                             

Kahvaltımızın ardından  Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Buhara gezisi: Buhara'yı dünyada eşsiz manevi şehir kılan İsmail Samani Türbesi, Çeşm-i Eyyub ve ahşap sütunlarıyla ünlü Bolo Hauz Cami’ni, Çar-Minar minaresi, Magaki Attari türbesi, Ark kalesi, Lebi Havuz camii, Poyi Kalon kompleksi: Kalan minaresi, Mir Arap medresesi, Kalan türbesi gezileri. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda alıyoruz. Geceleme otelimizde.

 

4 Ekim Pazartesi BUHARA – SEMERKANT                   

Kahvaltımızın ardından Bahauddin Şah-i Nakşibendi ve valideleri'nin türbeleri'ni ziyaret edilmesi. Sonrasında Sitorai Mohi Khosa’ya gidiyor ve Buhara Hanı’nın Yazlık Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. Ardından Buhara’dan ayrılıyor, Gijduvan’a gidiyor ve yerel seramik atölyesini ziyaret ediyoruz. Semerkant’a yolculuğumuz sırasında İpek Yolu’nun en güzel Kervansaraylarından biri olan Rabat Malik’i ve  Taşkent ve Buhara vahaları arasındaki bölgede Karakum çölü boyunca yer alan kırk dört sarnıçtan biri olan Sardoba’yı gezmek için mola veriyoruz. Semerkant girişinde ise İslam aleminde Kuran-ı Kerim’den sonra en önemli ikinci kitap olan Sahih-i Buhari hadis kitabının yazarı İmam-ı Buhari türbesi ve külliyesini ziyaret ediyor ve Semerkant’a ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve Geceleme otelimizde.

 

5 Ekim Salı SEMERKANT  

Kahvaltımızın ardından tam gün sürecek şehir turumuza başlıyoruz. İlk ziyaret yerimiz Emir Timur’un mezarının bulunduğu Gür Emir Türbesi. Registan Meydanı’na geliyor ve İslam Mimarisi’nin üç şaheserini ziyaret ediyoruz: Uluğ Bey Medresesi, Tilla Kari Medresesi, Şer Dor Medresesi. Timur Dönemi Sultanları’nın defnedildiği Şah-ı Zinde Külliyesi’ne gidiyor ve burada bulunan türbeleri ziyaret ediyoruz. Ziyaretten sonra hareket ediyor ve Bibi Hatun Külliyesi’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretin ardından dut ağacı kabuklarından yapılan kağıt üretimini göreceğimiz imalathaneye geçiyoruz. Gezimizin ardından yerel restoranda akşam yemeğimizi alıyor ve geceleme için otelimize transfer oluyoruz.  

 

6 Ekim Çarşamba SEMERKANT – TAŞKENT                   

Kahvaltıdan sonra otobüsümüzle hareket ediyor ve Timur’un torunu Uluğ Bey’in inşa ettiği Rasathane’ye gidiyoruz. Bu etkileyici eserden arta kalanları gördükten sonra hareket ediyor ve tarihi Semerkand’ın bulunduğu Afrosiyab Tepesi’ne gidiyor ve Afrosiyab Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretler sonrası Semerkant kuru gıda çarşısında fotoğraf ve alışveriş için serbest zamanımız olacak. Ardından Tren istasyonuna transfer oluyoruz. Saat 18:00’da “Afrosiab” hızlı treniyle Taşkent’e hareket ediyoruz. Taşkent’e varış saat 20:10’da. Akşam yemeğini yerel restoranda almak üzere hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde.

 

7 Ekim Perşembe TAŞKENT

Otelde kahvaltı sonrası Taşkent gezisi: Taşkent'te bulunan Barak Han medresesi, Kökeldaş medresesi, Kaffal Şaşi türbesi, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim'in orijinal mushafı'nın ziyaret edilmesi. Ardından 1977’de hizmete giren ve Orta Asya'nın ilk metrosu olan Taşkent Metrosu’nun en dikkat çekici metro istasyonlarını geziyoruz. Metrodan Müstakillik Meydanı istasyonunda iniyor, Emir Temur meydanı, Bağımsızlık meydanı ve Alişir Nevai teatrosu (dışarıdan) gezileri sonrası akşam yemeğimizi alıyoruz. Yemeğin ardından Taşkent Havaalanı’na transfer oluyoruz.

 

8 Ekim Cuma TAŞKENT – ISTANBUL                  

TK – 371 sefer sayılı uçağı ile İstanbul Havalimanı'na uçuşumuz saat 02:35’te. Saat 05:50 civarı İstanbul’a iniyor ve yeni bir turda bir arada olabilmek üzere vedalaşıyoruz.

Ücrete Dahil Olanlar

4 Yıldızlı Otellerde 6 gece konaklama         

6 kahvaltı, 7 akşam yemeği

Müze ve ören yerlerinin giriş ücretleri

Klimalı otobüsler ile seyahatler

Semerkant – Taşkent arası “Afrosiab” hızlı tren biletleri

Türkçe rehberlik hizmeti

Fotoğraf Danışmanlığı

Havaalanlarında karşılama ve uğurlamalar

Ücrete Dahil Olmayanlar

Şahsi harcamalar, bahsişler;

Yurtdışı Seyahat Sigortası

Yurtdışı Çıkış Harcı

Müze ve Ören yerlerindeki fotoğraf – video çekimi için istenen ücretler;

7 öğle yemeği

İstanbul – Urgenç, Taşkent – Istanbul uçak bileti.