PhotoWorld ile Acarlar Longozu / Maden Deresi Fotoğraf Turu

PhotoWorld ile Acarlar Longozu Fotoğraf Turu

 

13 Mayıs 2018 Pazar

 

Fiyatı: 110 TL

 

Fotoğraf tutkunları olarak bu haftaki rotamız Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin ikinci büyük subasar ormanını bünyesinde barındıran Acarlar Longozu ve Maden Deresi Şelalesi. İlk olarak Acarlar Longozu’na ulaşıyor Longoz Teras Restoran’da göl üstünde enfes kahvaltımızı alıyoruz. Sonrasında Nilüfer çiçekleri ile ünlü longoz kenarındaki yürüyüş parkurunda fotoğraf çekimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Yeni açmaya başlayan nilüfer çiçeklerini fotoğraf karelerimize alıp longoz içerisinde kuş türlerini ve ağaçları da fotoğraflıyoruz. Sonrasında Sakarya Nehri’nin karadeniz’e döküldüğü yer olan Karasu Yenimahalle’de çekimlerimize devam ediyoruz. Buradaki çekimlerimizi tamamladıktan sonra Yenimahalle’de öğle yemeğimizi balık restoranlarından birinde alıyoruz. (Esktra). Sonrasında Karasu Liman’da çekimlerimizi tamamlayıp Küçükboğaz Lagün Gölü’nü gördükten sonra Maden Deresi Şelalesi’ne uzun pozlamalarımızı yapmak üzere yol alıyoruz. Burada uzun pozlama çekimlerimizi de tamamladıktan sonra İstanbul’a dönüşe geçiyoruz. İstanbul’a varışımız 21.00 civarında olacaktır.  

 

Acarlar Longozu

1,562 hektarlık bir alanı kapsayan Acarlar Gölü önemli bir göldür. Acarlar Gölü Longoz Ormanı 25.06.1998/6526 sayılı Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile 1.derece doğal sit alanıdır.Koruma bölgesi içinde bulunan Acarlar Longozu , yaz aylarında kurumakta ,kışın ise su birikintisi ile oluşmaktadır.Longozun yüzölçümü 1.562 hektar olup ,derinliği 1,5 metreye kadar çıkmaktadır.Yazın suları çekilen longozun toprakları köylüler tarafından tarım arazisi olarak kullanılmaktadır.Longozun çevresi bütünüyle dişbudak ormanlarıyla çevrilidir ve bu ağaçlar yer yer gölün bataklık kesimlerine sokulmaktadır.Buralarda sülün ,çulluk ve yaban ördeği gibi hayvanlar yaşamakta ve tatlı su balığı avcılığı yapılmaktadır.Longozdan çıkan balık türleri; yayın,kızıl kanat,sazan,turna,oklama denilen bunların dışında birçok balık çeşidi vardır. Acarlar Longozunun Bazı Özellikleri Tekne ve Su Bisikleti turları vardır. Gezi turu 4 Km Longoz ise 16 Km. dir. Acarlar Longozu Dünya'da 2. dir. 2300 civarında bitki türü bulunmaktadır. Su menekşesi, Su Lalesi ve çeşitli renkte Nilüferler bulunmaktadır.

 

Küçükboğaz Lagün Gölü

50 hektar büyüklüğündeki Küçükboğaz Gölü ilçe merkezinin doğusunda 5 km mesafede yer alır. Etrafı çamlarla kaplı ve dinlendirici sessizliği ile Küçükboğaz Gölü, hafta sonları turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Olta balıkçılığına açık olan bu gölde kızılkanat, sazan, tatlı su kefali gibi balık türleri de mevcuttur. 

Küçükboğaz Gölü’nün en önemli özelliği bir lagün gölü olmasıdır. Lagün, denizden kıyı kordonu veya bir set ile ayrılan göl türüdür. Gölün suyu kış aylarında yağış miktarındaki artış nedeniyle artmaktadır. Halk tarafından set üzerinde açılan oluklar sayesinde fazla su denize akıtılmakta ve gölle deniz birleşmektedir.  

 

Maden Deresi Şelalesi

Son zamanlarda yerli turistler kadar yabancı turistlerin de en merak ettiği bölgeler arasına girmiştir. Maden Deresi’nin olduğu bölgede bir zamanlar Fransızlar tarafından işletilen madenler  varmış. Fakat 1914 yılında Fransızlar bu bölgeyi terk etmiş. Bu sebepten dolayı bu nokta Maden Deresi olarak anılıyor. İstanbul’a yakın günübirlik bir gezi yapmayı planlıyorsanız aileniz veya dostlarınızla birlikte Maden Deresi’ne gidebilir, doğanın bilinmeyen bu farklı yüzünü keşfedebilirsiniz.

 

Ücrete Dahil Olan Hizmetler
* Lüks araçlar ile gidiş dönüş ulaşım
* Çevre Gezileri
* Longoz’da Kahvaltı

* Fotoğraf Danışmanlığı

* Endemic Tours Güvencesi

*Tursab Zorunlu Seyahat Sigortası


Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler
* Öğle Yemeği

* Tüm özel harcamalar
* Müze ve ören yeri girişleri

 

Hareket Saati ve Yeri:

07:00 (Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı Önü)

 

Önemli Not: Turumuzun kontenjanı 15 kişidir. Turumuz TURSAB A7609 nolu Endemic Tours güvencesinde yapılmaktadır.

 

Detaylı Bilgi ve Kayıt için:

 

Serhat Yılmaz

PhotoWorld Fotoğraf Merkezi

0532 540 55 75

0216 346 23 00

www.photoworldfotografmerkezi.com

Ücrete Dahil Olanlar

* Lüks araçlar ile gidiş dönüş ulaşım
* Çevre Gezileri
* Longoz’da Kahvaltı

* Fotoğraf Danışmanlığı

* Endemic Tours Güvencesi

*Tursab Zorunlu Seyahat Sigortası

Ücrete Dahil Olmayanlar

* Öğle Yemeği

* Tüm özel harcamalar
* Müze ve ören yeri girişleri