PhotoWorld ile Büyük İran Turu (8 gece 7 gün)

Güzergah: Tahran Havalimanı - Tahran (1n) – Şiraz (2n)- Yezd (2n) İsfahan (2n) - Kaşhan – Tahran Havalimanı


10 Kasım 2018 Cumartesi

21:30’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda buluşma. Valizlerin teslimi ve pasaport işlemlerinden sonra Pegasus Havayollarının 23:50 uçağı ile Tahran’a doğru yola çıkıyoruz.

 

11 Kasım 2018 Pazar

Tahran'a saat 03:20’de varışımızdan sonra otelimize transfer oluyoruz. Erken giriş yapacağımız odalarımızda kısa bir istirahatten sonra kahvaltıya geçiyoruz. Kahvaltı sonrası İran turumuz başlıyor. Rotamızda Tahran'ın Golestan Sarayı, Ulusal Müze'nin Arkeoloji Bölümü, Halı Müzesi ve Azadi Kulesi gibi tam gün şehir turu bulunuyor. İlk durağımız Unesco'nun da koruma altına almış olduğu Gülistan Sarayı. Günümüzde müze olarak kullanılan bu sarayın inşasına Türk Safevi hanedanından olan I. Tahmasp zamanında başlanmış ve zamanında İran Türk hanedanı Kaçar Hanedanı’nın şahlarının ikametgâhı olarak kullanılmıştır. Pehlevi Hanedanı döneminde resmi törenler ve yabancı heyetlerin üyelerinin ikameti için de kullanılmıştır. Gülistan Sarayı gezisinin ardından M.Ö. 5000 yıllara uzanan zengin tarihi buluntu ve eserleriyle İran Ulusal Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Turumuz sonrası otelimize dönüş.

 

12 Kasım 2018 Pazartesi - Şiraz

Erken kahvaltı ile güne başlayıp iç hat uçuşu ile Şiraz’a uçuyoruz. Tam günlük şehir turu bizleri bekliyor.  Şiraz’ın ana caddesi olan Kerim Han-e Zend bulvarı, Kerim Han Kalesi, Vekil Camii, Şah-e Çerağ Türbesi, Dervaz-e Kur’an, Vekil Pazarı, İrem Bağları, Hafız ve Sadi’nin türbeleri göreceğimiz yerler arasında. Konaklama Şiraz’da.

 

13 Kasım 2018 Salı – Şiraz, Yezd

Sabah kahvaltımızın ardından Yezd'e doğru yola çıkıyoruz. Evet o gün, bugün... Meşhur antik kent Persepolis'i ziyaret edeceğiz. Yaklaşık bir saat sürecek yolculuğumuz sonrasında Pers Kralı I. Darius’un başkenti Persepolis’e varıyoruz.

Antik İran hakkındaki en önemli bilgiler, o dönemden kalan saraylar, sarayların salonları, hazine dairesi, gibi taş oyma sanatıyla yapılmış eserlerin üstlerindeki yazıtlardan elde ediliyor. Pers krallarının en büyüklerinden Birinci Darius ve ondan sonra gelen Artaxerkes, Xerkes, Kurus gibi hükümdarlar bu geleneği sürdürerek büyük eserler yaratmışlardır. Persepolis’teki bu dev şehir-saray, Akamenid imparatorlarının yazlık sarayı ve tören alanı olarak yapılmış. Antik şehir gezimiz sonrasında Nakş-ı Rüstem, kaya mezarları ve Taht-ı Cemşit’i gezip Yezd’e doğru yola çıkıyoruz. Akşama doğru Yezd’e varıp otelimize yerleşiyoruz.

 

14 Kasım 2018 Çarşamba - Yezd

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Yezd’in tarihi sokaklarında gezintimize başlıyoruz. Yezd kentinde tüm binalar çöl kumunun sarı rengiyle uyumlu bir tondadır. Yezdliler de bu coğrafyaya uyum sağlamışlar ve ağır çöl koşullarıyla başa çıkabilmeyi öğrenmişler. Yezd’de bugün çok sayıda Zerdüşt yaşamaktadır. Zerdüştler, günümüz İran’ında dini ibadetlerini Yezd’de serbestçe sürdürebiliyorlar. Ancak geçmişte, özellikle Arap işgali döneminde Zerdüşt tapınakları camiye çevrilmişti.

Zerdüşt dininin en önemli ateş tapınaklarından biri olan Ateşgede – Zerdüşt Tapınağı, Zerdüşt inancına göre, yeryüzünün ve toprağın temiz kalabilmesi için ölü bedenleri gömmek veya yakmak yerine kulelerde vahşi hayvanların yemelerine terk ettikleri Dakhme – Sessizlik kulesi, Han Pazarı, Kuyumcular Pazarı ve Pencah Ali Pazarı, Yezd kentinin sembolü olan Emir Çakmak Kompleksi, 12 İmam Türbesi ve Cuma Mescidi, göreceğimiz yerler arasında.

 

15 Kasım 2018 Perşembe - Yezd, İsfahan

Otelde alacağımız erken sabah kahvaltısından sonra İsfahan kentine doğru yola çıkıyoruz. 4 saat civarında sürecek yolcuğumuz sonrasında İran’ın önemli sanat eserlerinin bulunduğu İsfahan kentine varıyoruz. İsfahan’da bulunan birçok tarihi eserde kullanılan çinilerdeki mavi rengin tonu İran’ın kuru, sıcak iklimi ve kirli renkleri ile uyumlu bir kontrast içindedir. Şehrin sadece mimari yapısı değil, sakin, huzurlu atmosferi ve ılımlı iklimi de sizi olumlu etkileyecektir. Bu şehir, tamamiyle bir yürüyüş alanı gibidir, pazarda dolaşırken kaybolup gidebilir, çok güzel dekore edilmiş bahçelerde yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Konaklama İsfahan'da.

 

16 Kasım 2018 Cuma - İsfahan

Kahvaltımızın ardından tam gün şehir turu. Khajoo Köprüsü, Chehelsotoon Sarayı, İmam Meydanı (Naqshe-e Jahan), Ali Qapu Sarayı, Şeyh Lotfollah Camii Qeysarie Kapısı, alışveriş için Bazar-e Bozorg. Konaklama İsfahan'da.

 

17 Kasım 2018 Cumartesi - İsfahan , Keşan, Kum, Tahran

Turumuzun son günü ve dönüş günümüz. Bugün rotamızda tarihi M.Ö. 7000’lere Elam uygarlığına dayanan bir kent, Keşan kenti var. Ağa Bozorg Camii’ni, Fin bahçesini ve Tabatabaei evlerini ziyaret edeceğiz. Keşan’dan ayrıldıktan sonra Tahran Havalimanı’na olan yolculuğumuzda bir de Qom şehrinde akşam yemeği için mola vereceğiz. Tahran havalimanına doğru hareket edeceğiz. (127 km)

 

18 Kasım 2018 Pazar - Tahran, İstanbul
Gün 09: Tahran havalimanı - İstanbul havalimanı
01:30’da havalimanına varıp, valiz ve çıkış işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları’nın 04.10 uçağı ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına doğru yola çıkıyoruz.

Bilmeniz Gerekenler:

Uçağın İran’a varışından itibaen kadınların başlarını örtmek durumundadır.
Facebook, Twitter İran’da yasaklıdır. Doğrudan erişim sağlayamazsınız.

Bir çok yerde Türkçe anlaşabilir, konuşabilirsiniz.

 

Notlar:

Single konaklama farkı kişi başı 190 € .

 

Detaylı bilgi ve kayıt için:

Serhat Yılmaz

0532 540 55 75

serhaty@photoworld.com.tr

 

Ücrete Dahil Olanlar

4* Otellerde 7 Gece konaklama

7 Kahvaltı

7 Akşam Yemeği

Tüm Transferler

Türkçe Profesyonel Rehberlik  

Müze girişleri

Tahran- Şiraz iç hat uçuş bileti

Ücrete Dahil Olmayanlar

FLY PGS ile İstanbul – Tahran – İstanbul Uçak Biletleri

Öğle yemekleri

Kişisel harcamalar