PhotoWorld ile Enez Fotoğraf ve Deniz Turu

Bu sefer biraz fotoğraf biraz da deniz diyerek keyifli bir yolculuk için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Edirne’nin, Yunanistan sınır ucunda yer alan Enez şehri, tarihteki adıyla Ainos şehrini keşfe çıkıyoruz. Yaklaşık 4 saat sürecek bir yolculuk sonrası turumuza başlıyoruz. Gala Gölü’nde kuş fotoğrafı çekimlerimizi yapacağız. Çekimlerimiz bittikten sonra da kendimizi Ege Denizi’nin serin sularına bırakıp yazın keyfini doyasıya yaşayacağız. Göreceğimiz yerlerden bazıları şunlar;

Enez Kalesi

Antik Çağda Akropol olarak adlandırılan yüksek bir tepe üzerindeki kale, tarihçi Prokopios' e göre Balkanlardan gelen barbar akınlarını önlemek amacıyla yapılmıştır. Kalenin yapım tarihi kesin olmamakla birlikte, duvarlarındaki devşirme yapı malzemeleri Bizans öncesi yapıldığına işaret etmektedir. MS.VI. yüzyılda Iustinianus’un kaleyi onardığı kaynaklarda geçmektedir.

 

Has Yunus Bey Türbesi – Hagıos Evplos Şapeli

Enez’in güneyinde, Osmanlı dönemine tarihlenen mezarlık alanı içinde halk arasında Enez’in fatihi Has Yunus Bey’in Türbesi olarak bilinen küçük bir şapel yer almaktadır. Doğu tarafta yarım yuvarlak planlı, dışa taşkın ve üzeri yarım kubbe ile örtülü bir apsisi olan bu yapı, aslında Bizans dönemine tarihlenen bir mezar şapeli olarak inşa edilmiş olmalıdır. Bütün aksamlarıyla bir kilise mimarisi geleneğinin egemen olduğu anlaşılan bu şapelin içi, dört kolu hemen hemen eşit ölçülerde yapılmış haç biçimindedir. İçten içe ölçüleri, doğu-batı, 5.8, kuzey-güney 5.1 m. dir. Bu plan tertibi dışarıya aksettiğinden bina Hıristiyan mimarisinde serbest haç şeklinde denilen mimari tipe girmekte ve böylece eski mezar geleneğinin bir örneği olduğunu ortaya koymaktadır. Haçın kollarının her birinin üzeri beşik tonozla örtülmüş, tam ortada ise pandantifli kubbe yükselmektedir. 1.65 m yüksekliği olan kubbenin dört tarafında 15 x 60 cm ölçülerinde dört pencere aralığı vardır. Binanın doğu tarafında yarım yuvarlak planlı, dışa taşkın ve üzeri yarım kubbe ile örtülü bir apsis bulunmaktadır . Türbenin etrafında çok güzel işlenmiş Osmanlı Dönemine ait sandukalı mezarlar yer almaktadır.

 

Gala Gölü

Manyas gölünden sonra, Türkiye’deki en büyük kuş barınma alanıdır. Burada, bolca yılan balığı yakalanıyor ve bu balıklar İtalya’ya satılıyormuş. Enez’e yaklaşık 10 km. uzaklıkta bulunan bir doğal cennet. Doğa aşığı iseniz, mutlaka, buradaki kuşların güzelliğini görüp seslerini dinlemelisiniz.

 

Kral Kızı Bazilikası

Enez’in güney-doğusunda, Ainos’un iki limanından biri olan bugünkü Taşaltı Gölü’nün batı yamacında, Kral Kızı olarak bilinen Mevkide yer almaktadır. 30 m uzunluğundaki Bazilika,  üç nefli olup nefler arasında pastophorion yer almaktadır.  Son yıllarda yapılan kazılar ve araştırmalar bazilikanın şu ana kadar yedi yapı safhası geçirdiğini ve en eski yapı katının Roma dönemine kadar geri gittiğini göstermiştir.  Orta nefte taban döşemesi seviyesinin altında kayaya oyulmuş üç nişten oluşturulan bir çeşme ortaya çıkmıştır. Temellerinden ele geçen 10 altın sikkeden dolayı bazilikanın son evresinin 12.yüzyıla ait olduğu anlaşılmıştır. Bazilikanın inşaatında kullanılan mermer bloklar, Marmara Adası ile Semadirek’ten getirilmiştir.

Bu kadar gezdikten sonra öğle yemeğimizi de yiyoruz ve geldik deniz keyfi yapıp serinlemeye. Altınkum plajı adı verilen ve tertemiz deniziyle ve uzun kumsallarıyla ünlü plajda yüzme molası veriyoruz. Saat 18:00 civarında ise İstanbul’a dönüş için yola çıkıyoruz. İstanbul’a varışımız 22:00 civarında olacaktır.

Hareket Saati ve Yeri:

06:00 (Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı Önü)

Ücrete Dahil Olanlar

* Lüks araçlar ile gidiş dönüş ulaşım
* Çevre Gezileri

* Keşan’da Sabah Kahvaltısı

* Fotoğraf Danışmanlığı

* BZC Tur Güvencesi

*Tursab Zorunlu Seyahat Sigortası

Ücrete Dahil Olmayanlar

* Öğle ve Akşam Yemeği

* Plajda Şezlong ve Şemsiye Kirası

* Tüm özel harcamalar
* Müze ve ören yeri girişleri