PhotoWorld ile Kerpe - Kefken - Cebeci

PhotoWorld olarak bu kez rotamızı Pembe kayalıkları ile ünlü Kerpe, küçük balıkçı kasabası Kefken ve 4km’lik sahiliyle ünlü Cebeci olarak belirledik. Dileyenlerin Cebeci sahilinde Karadeniz’in serin sularına girebileceği bu turda ben de varım diyorsanız işte ayrıntılar: 

 

Gezilecek Yerler:

 

Kerpe:

Tarihte Kalpe olarak anılan Kerpe, İstanbul'dan üç kürek günü mesafede gösterilir, "öküz boynuzu biçiminde tarif edilirmiş. İtalya'dan yola çıkan denizciler Trabzon'a getirdikleri çeşitli eşyaları, Rusya'dan veya İpek Yolu'yla gelip Kandıra'dan geçen tüccarlar hep aynı noktada mallarının değiş tokuşlarını Trabzon'da yaparlarmış. Bu güzergah üzerinde denizciler, denizin uygun olmayan durumlarında Karadeniz'deki tek doğal liman olan Kerpe'ye sığınırlarmış. Karadeniz'in batıya bakan bu tek koyu deniz fırtınalı da olsa dalgasız koy korunaklı bir liman olarak kullanılırmış.

 

Kefken

Kefken Marmara Bölgesi, Kocaeli İli ve Kandıra İlçesine bağlıdır. Güneybatısında Kerpe, kuzeydoğusunda Cebeci, Dikili, Çamkonak, güneyinde Kurtyeri-Doğanlar Köyü ile çevrilidir. Kefken ve civarı yeryüzü şekilleri açısından, denizin ortalama birkaç metre yüksekliğinde ufak tepeliklerden oluşur. Yörenin en yüksek noktası, 400 metre yüksekliği ile Kefken - Kandıra arasındaki Baba Tepesidir.

 

Cebeci

4 km uzunluğundaki kumsal sırtını ormana vermiş kamp alanı ile başlıyor, yazlıkların, lunapark, konaklama tesisleri, büfe, kafelerin sıralandığı Cebeci sahili denizden ayrı karadan ayrı güzellikler sergiliyor. Bilhassa Karadeniz'in bu bölümünden bakanlar, tıpkı Akçakoca'da olduğu gibi Kefken- Cebeci sahili boyunca denize batan güneşin doyumsuz şölenini izliyorlar.

 

Program ;

Pazar sabahı 09.00 gibi Kerpe’de olup burada kahvaltımızı yaptıktan sonra çekimlerimize başlıyoruz. Kerpe kayalıklarındaki çekimlerimiz sonrasında Kefken’e geçiyoruz. Kefken’de kurulan köylü pazarını fotoğraflayıp pembe kayalıklarda fotoğraf çekimlerimize devam ediyoruz. Ardından Cebeci’de zengin balık menülerinin tadına bakabileceğimiz öğle yemeğimizi alıyoruz. Günbatımını da fotoğraflayıp İstanbul’a dönüş yoluna geçiyoruz.

Ücrete Dahil Olanlar

Lüks araç ile ulaşım

Sabah Kahvaltısı

Endemic Tours Güvencesi

TURSAB Zorunlu Seyahat Sigortası

Ücrete Dahil Olmayanlar

Öğle Yemeği

Kişisel harcamalar