PhotoWorld ile İran Fotoğraf Turu

PhotoWorld ile İran Fotoğraf Turu

 

9-17 Ağustos – Kurban Bayramı Özel

 

Fiyat: 890 Euro + Uçak Bileti

 

(Tüm turlar, konaklamalar, sabah ve akşam yemekleri dahil)

 

Gezilecek Yerler:

Tahran, Şiraz, Yezd, İsfahan, Persepolis, Kaşan, Kum, Abyaneh Köyü

 

İran’ın gizemli coğrafyası, biz fotoğrafseverleri her zaman büyülemiştir. Turkuaz renkli binaları, farklı inanışları bünyesinde barındıran kültürü ile İran ve yöre halkı, Kurban Bayramı’nda bizleri bekliyor.

 

1. Gün: İstanbul – Tahran 9 Ağustos Cuma

THY'nin saat 23:40’taki Tahran uçuşu için İstanbul Yeni Havalimanı Dış hatlar harç ödeme noktasında 21:00’da buluşuyoruz. 

 

2. Gün: Tahran 10 Ağustos Cumartesi

Sabaha karşı 03:45’te Tahran’a varışımızın ardından pasaport işlemlerinden sonra valizlerimizi aracımıza yerleştirip Tahran’a doğru yola çıkıyoruz. Güzel bir kahvaltı ile başlangıç yapıyor ve İran turumuz başlıyor. Rotamızda Tahran'ın Gülistan Sarayı, Ulusal Müze'nin Arkeoloji Bölümü, Halı Müzesi ve Azadi Kulesi gibi noktaların yer aldığı tam gün şehir turu bulunuyor. İlk durağımız Unesco'nun da koruma altına almış olduğu Gülistan Sarayı.

 

Günümüzde müze olarak kullanılan bu sarayın inşasına Türk Safevi hanedanından olan I. Abbas zamanında başlanmış ve zamanında İran Türk hanedanı Kaçar Hanedanı’nın şahlarının ikametgâhı olarak kullanılmış. Pehlevi Hanedanı döneminde resmi törenler ve yabancı heyetlerin üyelerinin ikameti için de kullanılmış. Gülistan Sarayı gezisinin ardından M.Ö. 5000. yıllara dayanan zengin tarihi buluntu ve eserleriyle İran Ulusal Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Akşama doğru Şiraz’a uçuşumuz var. Konaklama Şiraz’da.

 

3. Gün: Şiraz 11 Ağustos Pazar

Şiraz’ı keşfetmek için tam günlük bir şehir turu yapıyoruz. Sabah kahvaltısının ardından Şiraz kentini keşfe çıkıyoruz. Şiraz’ın ana caddesi olan Kerim Han-e Zend bulvarı, Kerim Han Kalesi, Vekil Camii, Şah-e Çerağ Türbesi, Dervaz-e Kur’an, Vekil Pazarı, İrem Bağları, Hafız ve Sadi’nin türbeleri göreceğimiz yerler arasında. Tüm gün dolu dolu geçen programımız sonunda akşam otelimize dönüyoruz.

 

4. Gün: Şiraz –Yezd 12 Ağustos Pazartesi

Sabah kahvaltımızın ardından Yezd'e doğru yola çıkıyoruz. Evet o gün, bugün... Meşhur antik kent Persepolis'i ziyaret edeceğiz. Yaklaşık bir saat sürecek yolculuğumuz sonrasında Pers Kralı I. Darius’un başkenti Persepolis’e varıyoruz.
 

Antik İran hakkındaki en önemli bilgiler, o dönemden kalan saraylar, sarayların salonları, hazine dairesi, gibi taş oyma sanatıyla yapılmış eserlerin üstlerindeki yazıtlardan elde ediliyor. Pers krallarının en büyüklerinden Birinci Darius ve ondan sonra gelen Artaxerkes, Xerkes, Kurus gibi hükümdarlar bu geleneği sürdürerek büyük eserler yaratmışlardır. Persepolis’teki bu dev şehir-saray, Akamenid imparatorlarının yazlık sarayı ve tören alanı olarak yapılmış. Antik şehir gezimiz sonrasında Nakş-ı Rüstem, kaya mezarları ve Taht-ı Cemşit’i gezip Yezd’e doğru yola çıkıyoruz. Akşama doğru Yezd’e varıp otelimize yerleşiyoruz.

 

5. Gün: Yezd 13 Ağustos Salı

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Yezd’in tarihi sokaklarında gezintimize başlıyoruz. Yezd kentinde tüm binalar çöl kumunun sarı rengiyle uyumlu bir tondadır. Yezdliler de bu coğrafyaya uyum sağlamışlar ve ağır çöl koşullarıyla başa çıkabilmeyi öğrenmişler. Yezd’de bugün çok sayıda Zerdüşt yaşamaktadır. Zerdüştler, günümüz İran’ında dini ibadetlerini Yezd’de serbestçe sürdürebiliyorlar. Ancak geçmişte, özellikle Arap egemenliği döneminde Zerdüşt tapınakları camiye çevrilmişti.

 

 

Zerdüşt dininin en önemli ateş tapınaklarından biri olan Ateşgede – Zerdüşt Tapınağı, Zerdüşt inancına göre, yeryüzünün ve toprağın temiz kalabilmesi için ölü bedenleri gömmek veya yakmak yerine kulelerde vahşi hayvanların yemelerine terk ettikleri Dakhme – Sessizlik kulesi, Han Pazarı, Kuyumcular Pazarı ve Pencah Ali Pazarı, Yezd kentinin sembolü olan Emir Çakmak Kompleksi, 12 İmam Türbesi ve Cuma Mescidi, göreceğimiz yerler arasında.

 

6. Gün: Yezd – İsfahan14 Ağustos Çarşamba

Otelde alacağımız erken sabah kahvaltısından sonra İsfahan kentine doğru yola çıkıyoruz. 4 saat civarında sürecek yolculuğumuz sonrasında İran’ın önemli sanat eserlerinin bulunduğu İsfahan kentine varıyoruz. İsfahan’da bulunan birçok tarihi eserde kullanılan çinilerdeki mavi rengin tonu İran’ın kuru, sıcak iklimi ve kirli renkleri ile uyumlu bir kontrast içindedir. Şehrin sadece mimari yapısı değil, sakin, huzurlu atmosferi ve ılımlı iklimi de sizi olumlu etkileyecektir. Bu şehir, tamamıyla bir yürüyüş alanı gibidir, pazarda dolaşırken kaybolup gidebilir, çok güzel dekore edilmiş bahçelerde yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Isfahan İran’ın en güzel şehirlerinden birisi. Nısf-ı Cihân (Cihanın Yarısı) diye de anılıyor bu kadim şehir. Sultan Melikşah ve veziri Nizâmülmülk’ün kabri de burada. İran’ın hâlâ kullandığı günü güneşe, yılı hicrete göre sayılan Takvim-i Celâlî, Melikşah’ın yâdigârı. Dünyanın en büyük meydanlarından biri meşhur Nakş-ı Cihân yine bu şehirde…

 

Gezeceğimiz yerler arasında; Khajoo Köprüsü, Chehelsotoon Sarayı, İmam Meydanı (Naqshe-e Jahan), Ali Qapu Sarayı, Şeyh Lotfollah Camii, Qeysarie Kapısı, alışveriş için Bazar-e Bozorg olacak. Konaklama İsfahan'da.

 

7. Gün: İsfahan - Abyaneh Köyü - Kaşan 15 Ağustos Perşembe

Kahvaltımızın ardından Kaşan’a giden yol üzerinde bulunan Abyaneh köyüne uğrayacağız. Abyaneh, İran'da İsfahan ilinin Natanz ilçesine bağlı bir köy. Köyde yaklaşık 400 kişi yaşamaktadır. Abyaneh köyü, kıyafetleri, dili ve mimarisi ile dünyanın en özgün köylerinden birisidir. Köyde halen Eski Pehlevice’ye benzer bir dil konuşulmaktadır.

Abyaneh’den ayrıldıktan sonra rotamızı Kaşan’a çeviriyoruz. Ağa Bozorg Camii, Fin Bahçesi ve Tabatabaei evleri programımızda olan yerlerden bazıları. Konaklama Kaşan’da…

 

8. Gün: Kaşan – Kum - Tahran 16 Ağustos Cuma

Turumuzun son günü ve dönüş günümüz. Tarihi M.Ö. 7000’lere, Elam uygarlığına dayanan Kaşan kentinden ayrılıyoruz. Dönüş yolunda rotamızda Kum kenti var. Kum şehri dünyada İran İslam Devrimi'nin temellerinin atıldığı ve başladığı kent olarak ünlenmiştir ve mollalar şehri veya Ayetullahlar kenti olarak bilinir. Ayrıca 12 İmam’dan 7.si olan İmam Musa Kazım’ın kızı Hz. Masume’nin kabri de buradadır. Cemkeran Camii’ni de ziyaret ettikten sonra akşam yemeğini Kum şehrinde alacağız.  Akabinde Tahran Havalimanı’na doğru hareket edeceğiz.  

 

9. Gün: Tahran – İstanbul 17 Ağustos Cumartesi

THY'nin Saat 04:10’da gerçekleşecek uçuşu için 3 saat öncesinde Tahran İmam Humeyni Havalimanı’na transfer oluyoruz. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na varışımız saat 05:55 civarında olacaktır. Havalimanı’na indikten sonra bir sonraki turda görüşebilmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

Ücrete Dahil Olanlar

Tahran- Şiraz iç hat uçuş bileti

6 Gece 4* otel konaklama – Yarım Pansiyon

Tüm Transferler

Tüm şehir gezileri

Havalimanı vergisi ve alan hizmetleri bedeli

Profesyonel Türkçe Rehberlik

Fotoğraf Danışmanlığı

Ören yeri ve Müze girişleri

Ücrete Dahil Olmayanlar

İstanbul-Tahran-İstanbul Uçuşu

15 TL yurt dışı çıkış fonu

Öğle Yemekleri

Kişisel harcamalar