PhotoWorld ile Ayvansaray – Kariye Fotoğraf Turu

Buluşma Saati ve Yeri:

Ayvansaray Metrobüs Durağı Üst geçidi, 10:00-14:00

 

İstanbul’un Tarihi Mekanları’na Günübirlik Fotoğraf Turlarımız devam ediyor.

Çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış tarihi yarım adayı detaylarıyla keşfedeceğimiz keyifli bir gezide yine birlikteyiz.

 

Görülecek Yerler:

* Hz. Kab Camii

* Meryemana Ayazma Kilisesi

* Sur İçi

* Altıgen Çeşme

* Anemas Zindanları (Dışarıdan)

* Kazasker İvaz Efendi Camii

* Eğrikapı

* Ulubatlı Hasan Surları

* Tekfur Sarayı

* Kuş Mezatı

* Hançerli Panayia Rum Ortodoks Kilisesi (Dışarıdan)

* Kariye Müzesi

 

Tur Programı:

Sabah saat 10:00′da Ayvansaray Metrobüs Durağı Üst geçitte buluşuyoruz. Vapur ile gelecek olanlar ve otobüsle Ayvansaray’a ulaşacaklar ise Ayvansaray’daki Şehit Tolga Ecebarın otobüs durağında bizleri bekleyebilirler. Ayvansaray içinde yer alan ve daha önce kilise olarak kullanımakta iken camiye çevrilen Hz. Cabir Camii’ni ziyaret edip fotoğraflarını çektikten sonra Gedik Kapı’ya gidiyoruz. Gedik Kapı’dan Sur İçi’ne ulaşıyoruz. Sur İçi’nde meşhur Anemas Zindanlarının önünden geçiyoruz. Sur İçi’nden geçip İvaz’a yöneliyoruz. Yol üzerinde bulunan Altıgen Çeşme’yi geçip İvaz’da Bizans döneminden kalma bir Un Deposunun Mimar Sinan tarafından Camiye çevrilmiş hali olan yapıyı ziyaret ediyoruz. Yolumuza devam edip Eğrikapı’ya ulaşıyoruz. Yol Boyu Eski Roma evleri ve sarayları arasında tarihi binaların fotoğraflarını çekiyoruz.

 

Eğrikapı’da Ulubatlı Hasan’ın İstanbul Surları’na bayrağı diktiği alanı ziyaret ettikten sonra Tekfur Sarayı’na doğru ilerliyoruz. Yolumuzun üstünde bulunan Kuş Mezatı’nda geniş açı lenslerimizle farklı kompozisyonlar oluşturuyoruz. Tekfur Sarayı’nın merdivenlerinden yukarı doğru çıkıyor ve o eşsiz manzarayı keşfediyoruz.

 

Tekfur Sarayı’ndan sonra rotamızı Kariye Müzesi’ne çeviriyoruz. Restore edilmiş ahşap konakların etrafından Kariye Müzesi’ne ulaşıyoruz. Son Bizans Döneminin en görkemli ve dünyaca ünlü fresklerini, Hz. İsa ve Hz. Meryem’in tasvir edildiği mozaiklerin fotoğraflarını çekiyoruz. Gezimizi Kariye Müzesi’nde sona erdiriyoruz.

 

Notlar:

- Kariye Müzesi girişi Müze Kart ile yapılmaktadır. Müze Kartı olmayanlar girişte temin edebileceği gibi www.muzekart.com adresinden de temin edebilirler.

- Kariye Müzesi içerisinde fotoğraf çekimlerinde flaş kullanımı yasaktır.

- Gezi boyunca tarihi sokaklarda yürüyeceğimizden semt sakinlerini rahatsız etmemeye özen göstermemiz gerekmektedir.

- Turumuz A-7906 Nolu Endemic Tours tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

Detaylı Bilgi ve Katılım İçin:

Serhat Yılmaz

serhaty@photoworld.com.tr

0532 540 55 75

Ücrete Dahil Olanlar

Fotoğraf Danışmanlığı

Gezi programı

Özel Baskılı Tişört

Ücrete Dahil Olmayanlar

Buluşma yerine ulaşım

Müze girişleri (Kariye Müzesi’ne giriş 45 TL)

Kişisel Harcamalar