Özbekistan Büyük İpekyolu Fotoğraf Turu

Özbekistan Büyük İpekyolu Fotoğraf Turu

 

04-11 Nisan 2020 (7 Gece 7 Gün)

 

Fiyat: 1100 Dolar + Uçak Biletleri

 

Gezilecek Yerler: Taşkent – Kokand – Fergana – Margilan – Semerkant – Buhara

 

Tarihi, dini ve kültürel dokusunun yanında ipek yolu üzerinde bulunması sebebiyle çok önemli bir yere sahip olan Özbekistan’ı PhotoWorld farkıyla keşfetmeye ne dersiniz? İşte programımız

 

04.04.2020 CUMARTESİ     İSTANBUL – TAŞKENT

Özbekistan Havayolları sefer sayılı uçağı ile 22:45’te İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Taşkent’e uçuş için saat 20:30’da Havalimanı Dış Hatlar Harç Ödeme noktasında buluşuyoruz ve uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz.

 

05.04.2020 PAZAR              TAŞKENT 

Saat 05:15’te İstanbul'dan Taşkent'e Özbekistan Havayolları HY – 272 sefer sayılı uçağı ile geliş. Taşkent Havaalanı’nda karşılama. Mahalli lokantada alınacak kahvaltı sonrası Taşkent gezisi: Taşkent'te bulunan Barak Han medresesi, Kökeldaş medresesi, Kaffal Şaşi türbesi, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim'in orijinal mushafı'nın ziyaret edilmesi. Öğle yemeğinden sonra Taşkent metrosu ile şehir merkezine ulaşım. Gezi sırasında görülecek yerler arasında Emir Temur Meydanı, Bağımsızlık Meydanı, Alişir Nevai Tiyatrosu (dışarıdan) yer alıyor. Akşam yemeği sonrası geceleme otelde.

 

06.04.2020 PAZARTESI                  TAŞKENT – KOKAND – FERGANA      

Otelde sabah kahvaltısının ardından Tren istasyonuna transfer. Saat 08:05’te trenle Kokand’a hareket. Kokand’a varışımız saat 12:30’da ve gezi programımızda Hudoyar-Han Sarayı, Cami Mescidi, Norbut-Biy Medresesi, Madari Han Türbesi yer alıyor. Öğle yemeği sonrası Riştan’a hareket. Tanınmış seramik ustası Rustam Usmanov'un evinde seramik atölye ziyareti sonrası Fergana’ya hareket. Fergana’ya varışın ardından akşam yemeği ve Geceleme otelde.

 

07.04.2020 SALI                              FERGANA – MARGILAN – TAŞKENT             

Otelde alınacak sabah kahvaltısının ardından Fergana gezimize başlıyoruz: Daha sonra Margilan’a transfer ve Margilan’da Said Ahmad Hoca Medresesi, Yodgorlik ipek fabrikası ve Margilan el sanatları geliştirme merkezini geziyoruz. Geleneksel müzik aletlerini yapan atölyeyi ziyareti için Alti-Arik köyüne transfer oluyoruz. Öğle yemeği sonrası aracımızla Taşkent'e dönüyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

 

08.04.2020 ÇARŞAMBA                 TAŞKENT – SEMERKANT                       

Otelde alacağımız erken sabah kahvaltısı sonrası Tren istasyonuna hareket. “Afrosiyab” hızlı treniyle Semerkant’a hareket saat 07:30’da. Saat 09:40’da Semerkant’a varışımızın ardından tam gün sürecek şehir turumuza başlıyoruz. İlk ziyaret yerimiz Emir Timur’un mezarının bulunduğu Gür Emir Türbesi. Sonrasında dünyaca ünlü Registan Meydanı’na geliyor ve İslam Mimarisi’nin üç şaheserini ziyaret ediyoruz: Uluğ Bey Medresesi, Tilla Kari Medresesi, Şer Dor Medresesi. Timur Dönemi Sultanları’nın defnedildiği Şah-ı Zinde Külliyesi’ne gidiyor ve burada bulunan turkuaz renkli türbeleri fotoğraflıyoruz. Yöre halkını da kendilerine özgü kıyafetleri ile footğraflamayı da ihmal etmiyoruz. Özellikle Altın Dişli Kadınlar bizlere çok ilginç portreler sunuyor.Öğle yemeğinin ardından Bibi Hatun Külliyesi’ni ziyaret ediyoruz. Gezimizin ardından yerel bir restoranda akşam yemeğini alıp geceleme için otelimize geçiyoruz.  

 

09.04.2020 PERŞEMBE                   SEMERKANT – BUHARA                       

Kahvaltıdan sonra Emir Timur’un torunu Uluğ Bey’in inşa ettiği Rasathane’ye gidiyoruz. Bu etkileyici eserden arta kalanları gördükten sonra tarihi Semerkand’ın bulunduğu Afrosiyab Tepesi’ne gidiyor ve Afrosiyab Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Semerkant çarşısında yöresel ürün satan halkı fotoğraflayıp öğle yemeğinden sonra Buhara’ya hareket ediyoruz. Semerkant çıkışında Imam-i Buhari türbesi ve külliyesini de fotoğraf karelerimize alıyoruz. Buhara’ya varışımızın ardından akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 

10.04.2020 CUMA                BUHARA                            

Kahvaltımızın ardından  Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Buhara şehrini gezmeye başlıyoruz. Buhara'yı dünyada eşsiz manevi şehir kılan İsmail Samani Türbesi, Çeşm-i Eyyub ve ahşap sütunlarıyla ünlü Bolo Havuz Cami’ni, Çar-Minar minaresi, Magaki Attari türbesi, Ark kalesi, Lebi Havuz Camii, Poyi Kalon kompleksi: Kalan minaresi, Mir Arap medresesi, Kalan türbesi, göreceğimiz yerler arasında. Öğle yemeği tur esnasında alınacak. Gezilerimizi tamamlayıp yerel lokantada folklor gösterili akşam yemeğimizi alıyor ve Özbek kültürünü müzikli gösteri eşliğinde daha iyi tanıma fırsatı yakalıyoruz. Geceleme otelimizde.

 

11.04.2020 CUMARTESİ                 BUHARA – TAŞKENT – ISTANBUL      

Otelde alınacak kahvaltının ardından Buhara Havaalanı'na, Taşkent’e uçuş için transfer. Taşkent’e uçuş saat 10:20’de. Taşkent’e varış, karşılama ve ardından uçuş saatine kadar Taşkent’in en önemli pazarında fotoğraf çekimi ve alışveriş için serbest zaman. Ardından dış hatlar terminaline transfer. Özbekistan HavaYolları HY – 273 sefer sayılı uçağı ile İstanbul'a uçuş saat 17:55’te. İstanbul Yeni Havalimanı’na 21.15 civarında ulaşıyor ve başka bir turda görüşebilmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

 

TUR FİYATI:

İki Kişilik Odada Kişi Başı: 1100 Dolar

Single Konaklama farkı: 180 Dolar

 

Detaylı Bilgi ve Kayıt İçin:

 

Serhat Yılmaz

serhaty@photoworld.com.tr

0532 540 5575

Ücrete Dahil Olanlar

Otel konaklamaları    

Yemekler:  7 kahvaltı, 6 öğle yemeği, 6 akşam yemeği

Müze ve ören yerleri giriş ücretleri

Klimalı midibüsler ile seyahatler

Türkçe rehberlik hizmetleri

Taşkent – Kokand tren bileti

Taşkent – Semerkant tren bileti

Havaalanlarında karşılama ve uğurlamalar

Lider Artuklu Turizm Güvencesi

Ücrete Dahil Olmayanlar

Yurtdışı Sağlık Sigortası (İsteğe Bağlı)

Yurtdışı Çıkış Harcı (50 TL)

Şahsi harcamalar, bahsişler

Müze ve Ören yerlerindeki fotoğraf – video çekimi için istenen ücretler

Buhara – Taşkent iç hat uçak bileti (60 Dolar)

İstanbul – Taşkent – İstanbul gidiş-dönüş uçak bileti