PhotoWorld ile Cenevizliler'in İzinde Fotoğraf Turu

PhotoWorld ile Cenevizliler’in İzinde Fotoğraf Turu

 

25-26 Ocak 2020 C.tesi - Pazar

 

Fiyat: 580 TL

 

Görülecek Yerler:

Amasra, Güzelcehisar, Filyos, Devrek

 

Önemli Not: Sömestr tatili olduğundan otellerde doluluk oranı yüksek. Bu yüzden katılmak isteyenlerin bir an evvel bize ulaşıp ödemelerini yapmaları gerekmektedir.

 

Tarihin izinde fotoğraf makinelerimizle adımlamaya devam ediyoruz. Bu kez Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı izlerini bir arada görebileceğimiz ancak kaleleri ile ağırlıklı olarak Ceneviz etkilerini hissedebileceğiniz sahil kasabalarına doğru yolculuğa çıkıyoruz. Nereleri mi göreceğiz?

 

25 Ocak 2020 Cumartesi

Gece 01.00’da Kadıköy’den hareketle, molalarla birlikte yaklaşık 5 buçuk saat sürecek olan yolculuğumuza başlıyoruz. Bugün tüm günümüzü Amasra’yı doya doya gezmeye ayırıyoruz. Öncelikle koyda güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Sorasında ilk olarak Hellenistik Dönem’den Osmanlı’ya kadar farklı medeniyetlere ait kalıntıların sergilendiği Amasra Müzesi’ni geziyoruz. Ardından Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü, Fatih Camii, Küçük Kilise, Ceneviz Şatosu, Direkli Kaya ve Çekiciler Çarşısı’nı fotoğraflayıp günbatımı için bu kez Boztepe bölgesine geçiyor ve bu tepeden Amasra manzarasını seyre dalıyoruz. Günbatımının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Boztepe’de günü batırıp akşam yemeği için sahilde bulunan balık restoranlarından en meşhurunda mola veriyoruz. Burada mevsim balıklarını buraya özgü Amasra Salatası ve şimdi sıkı durun! ballı manda yoğurdu ile birlikte yiyerek keyfimize keyif katıyoruz. Yemeğin ardından geceleme için Amasra Öğretmenevi’ne geçiyoruz.

 

*Balık Menüsü: Mevsim balıkları, Kalamar, 4 çeşit meze, Amasra Salatası, 2 çeşit tatlı, yerli içecekler ve çay/kahve ikramı

 

26 Ocak 2020 Pazar

Otelde alacağımız sabah kahvaltısı sonrası aracımızla Güzelcehisar’a doğru yola çıkıyoruz. Bakacak Mevkii’nden Amasra’yı son bir kez daha görüp bu kez Roma döneminde Anadolu’da yapılan tek yol anıtı olma özelliğine sahip Kuşkayası Yol Anıtı’nı fotoğraflamak için duruyoruz. Sonraki durağımız ise Güzelcehisar. Cenevizliler döneminde yapıldığı bilinen Güzelcehisar Kalesi’ne yakın bir yerde aracımızdan inip yaklaşık 1.5kmlik bir yürüyüşle, Tarihi Hisar Mahallesi’ndeki eski evlerin olduğu bölgeden geçerek kaleye ulaşıyoruz. Kaleden göreceğimiz manzara bizleri büyüleyecek. Fotoğraf çekimlerimizi yapıp bu kez bambaşka bir doğal oluşumu görmek için sahile ineceğiz. Lav sütunları, milyonlarca yıl önce tektonik hareketler ve lavların soğuyup kristalleşmesi ve yüzeyde oluşturduğu büzüşme sonucunda oluşan ender yeryüzü şekillerinden olarak gösteriliyor. Buradaki çekimlerimiz sonrası Zonguldak Çaycuma’da yer alan bir başka tarihi bölgeye, Filyos’a gidiyoruz. Roma döneminden kalan ve Cenevizliler tarafından da kullanılan Filyos Kalesi’nde çekimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Daha sonra Devrek üzerinden İstanbul’a dönüşe geçiyoruz. Devrek Bastoncular Çarşısı’nda kısa bir mola verip baston ustalarını fotoğrafladıktan sonra yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonrası İstanbul’a ulaşıyoruz.

    

GÖRÜLECEK YERLER:

 

Amasra Müzesi

1884’te Bolu Kaymakamı İsmail Kemal Bey tarafından inşası başlatılan; ancak yarım kalan Bahriye Mektebi binasında yer alan müzenin 2 arkeoloji salonunda Helenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemlerine ait eserler sergilenirken, etnografyaya ayrılmış 2 salonunda Osmanlı’ya ait buluntular ziyaretçilere gösteriliyor.

 

Amasra Kalesi

Bizans döneminde inşa edilen kale, daha sonraları Cenevizler döneminde önemli imar faaliyeti sırasında görkemli yapısına kavuşuyor. Fatih Sultan Mehmed Han tarafından fethedildikten sonra da yeni düzenlemeler ve Fatih Camii ile bugünkü yapısına kavuşuyor.

 

Kuşkayası Yol Anıtı

Roma döneminde Anadolu’da yapılmış tek yol anıtı olduğu belirtilen tarihi eser, M.S. 41-54 yıllarında İmparator Claudius zamanında ömür boyu Pontus Valiliği’ne atanan Gaius Julius Aguila tarafından yaptırılmış.

Orta Kabartma” tekniğiyle oyulan eser, tamamlandıktan sonra uzun süre Romalı askerlerin dinlendiği ve su ihtiyaçlarını giderdiği bir alan olarak kullanılmış.

 

Direkli Kaya

İlçenin Cenevizliler tarafından yönetildiği dönemde inşa edildiği bilinen ve denizi aydınlatmak ve gözetlemek üzere yapılan Direkli Kaya, 7 metre uzunluğunda bir kuleden, denizle bağlantılı havuzdan, kayaya oyulmuş basamaklar ile mermer iskeleden oluşuyor. Tarih meraklılarının ilgisini çekebilecek iskele, Amasra’da gün batımının en iyi izleneceği yerlerden birisi.

 

Fatih Camii

Amasra kalesi içinde 9. yy’da yapılmış bir Bizans kilisesidir. Amasra’nın Fatih Sultan Mehmet tarafından fethi sırasında camiye dönüştürülmüştür. Camide Fatih Sultan Mehmet Han’ın kiliseyi ele geçirmesinden bu yana hutbe, kılıçla okutulmaktadır.

 

Kemere Köprüsü

Amasra’nın en eski tarihi yapılarından biri olan köprü, kale bölgesi ile Boztepe Adası’nı birbirine bağlayan kemerli bir yapıdır ve Roma döneminde inşa edilmiştir. Günbatımı çekimlerinin vazgeçilmezidir.

 

Güzelcehisar Kalesi

Güzelcehisar Kalesi’nin geçmişi Cenevizliler Dönemi’ne kadar uzanır. Zamanında Kromna Kenti’nin gözcü kulesi olarak kullanıldığı biliniyor. 1900’lü yıllara kadar sağlamlığını koruyan yapıdan günümüzde sadece bir burç ayaktadır. Kalenin en yüksek noktasına çıkıldığında Güzelcehisar yerleşimi kuş bakışı görülüyor.

 

Lav Kayaları

80 milyon yılda oluşmuştur. Günümüzde Karadeniz Dağları olarak görülen bölge 80 milyon yıl önce volkanların bulunduğu bir yay halindeydi. Bu alan Testis Okyanusu ile kaplı haldeydi. Yer hareketleri sonucu volkan serisinden akan lavlar soğudu ve kristalleşti. Soğuma sonucu lavların bulunduğu alanlar da büzüşmeye uğradı. Bunun sonucunda kayalarda bir gerilim meydana geldi ve çatlaklar git gide büyüdü. Milyon yıllar içinde bunlar düzgün geometrik şekiller aldı ve Lav Sütunu halini aldı.

 

Filyos Kalesi

Zonguldak Filyos’ta bulunan ve Romalılar tarafından yapıldığı düşünülen Filyos Kalesi, kentin denize hakim bir noktası olan bir burun üzerinde kurulmuştur. Güçlü ve heybetli bir görünüm kazandırmak düşüncesiyle yapımında iri taşlar kullanılmıştır.

Kale uzunca bir süre harabe durumda kaldıktan sonra, 2003 yılında Kültür Bakanlığı tarafından onarım çalışması yapılmıştır. İlk yerleşim yeri, kentin kuzeyindeki kale tepesi üzerindedir. Bugün burada orta çağ kalesine ait duvarlar ile Helenistik-Roma dönemlerine tarihlenen kule kalıntıları bulunmaktadır. Kale tepesinin doğusunda mermer sütun ve kaidesi, mermer yazıtlı levha, taş lahitler ve tuğla mezarlar ortaya çıkarılmıştır.

 

Devrek:

Geçmişi çok eskilere dayanan Zonguldak ilinin şirin ilçesi Devrek, Bastonları ile ön plana çıkıyor. Doğal güzelliklere yakınlığı ve doğası ise bu ününü zenginleştiren en önemli etkenler. İçerisinden geçen Bolu Çayı ise ilçeye ayrı bir güzellik katıyor.

 

Hareket Saati:

01:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi karşısı, Garanti Bankası Önü

 

Detaylı Bilgi ve Kayıt İçin:

 

Serhat Yılmaz

serhaty@photoworld.com.tr

0532 540 55 75

 

DETAYLAR
• Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile programın seyrinde değişiklik yapabilir. 
• Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, çevre gezileri vb. haklar iade edilmez. 
• Rezervasyon esnasında koltuk sözü verilemez. 
• Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında turu 3 gün önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı acentede saklıdır. 
• Turun iptali durumunda acente, turun iptalini bizzat bildirmek zorundadır. 
• Yolcu, tur hareket tarihine 7 gün kalaya kadar mazeretsiz olarak satın almış olduğu turdan vazgeçebilir ve eksiksiz olarak iadesi yapılır.7 günden az süre kala yapılan iptallerde iade yapılmaz.
• Bu bir fotoğraf gezisidir ve gezi sırasında fotoğrafik koşullar dikkate alınarak her türlü değişiklik yapılabilir.

Ücrete Dahil Olanlar

Lüks Araçla ulaşım

Bir gece Oda kahvaltı Konaklama

İlk Gün sabah kahvaltısı

İlk gün akşam yemeği (Zengin Balık Menüsü)*

Fotoğraf Rehberlik Hizmeti
Lider Artuklu Turizm Güvencesi
TÜRSAB Zorunlu Seyahat Sigortası

Ücrete Dahil Olmayanlar

Akşam yemeğinde alınacak alkollü içecekler

Öğle Yemekleri

Son gün yoldaki akşam yemeği

Müze ve Ören Yeri Girişleri

Kişisel Harcamalar