Haberler

Emre Ogan ile Fener / Balat’ta Uygulamalı Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi ve Temel Lightroom Eğitimi


Gezi: 22 Ekim 2017 Pazar

Eğitim: 28 Ekim 2017 Cumartesi

 

Sokak Fotoğrafçılığı, fotoğrafçılığın belki de en dinamik örneklerindendir. Çünkü içerisinde yaşam vardır, insan vardır, en önemlisi de insanı yaşadığı ortamda fotoğraflamak vardır...
Sokak fotoğrafı, her ne kadar makine ele alınıp sokaklarda gezerek deklanşöre basıldığında kolaylıkla oluşturulabilir gibi görünse de aslında dikkat edilmesi gereken pek çok tekniği bünyesinde barındırır. Kullanılması gereken ekipmanları iyi tanımak ve sokağı, insan davranışlarını iyi analiz etmek gerekir. Kısacası ister Türkiye’de ister yurtdışındaki farklı lokasyonlarda olsun, gezeceğiniz sokağın nabzını iyi tutmanız doğru sokak fotoğraflarının oluşmasının en önemli etkenlerindendir. 

Tanıtım ve sokak fotoğrafçılığının seçkin isimlerinden biri olan Emre Ogan (www.ogan.com), Sokak Fotoğrafçılığı atölyesi ile sizlerle 40 yılı aşkın bilgi birikimini paylaşacak ve uygulamalı çekim eşliğinde sokağın dilini çözebilmenizde sizlere yardımcı olacak. 
 

Program:

 

22 Ekim Pazar 10:00-17:00

Eminönü sahildeki Balık Ekmekçiler’inde önünde buluşuyoruz ve Balat’a gidiyoruz. Balat’ta çekimlerimize başlamadan önce hocamız Emre Ogan tarafından, Balat’ın butik kafelerinden birinde çay/kahve eşliğinde sokak fotoğrafçılığının püf noktaları, sokakta dikkat edilmesi gerekenler; nasıl yaklaşmalı? izin almalı mı? vb. konularda bilgiler verildikten sonra Fener Balat rotasında hocamızla birlikte, soru cevaplar eşliğinde gezip çekimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Gezi süresince doğru kompozisyon oluşturma ile ilgili hocamızın yönlendirmeleriyle kadrajlarımızı oluşturuyoruz. 13:00 gibi öğle arası verip 14:00 gibi tekrar çekimlerimize başlıyoruz.

 

28 Ekim Cumartesi 10:00-13:00

Gezi sırasında çektiğiniz fotoğraflardan minimum 5 adedini, PhotoWorld Fotoğraf Merkezi’nin Altıyol’daki adresindeki teorik eğitime gelmeden önce seçip flaş belleğinize kaydedin. Bu noktadan sonra hocamız; fotoğraflarınızın temel ışık, renk, kompozisyon, altın oran vb. düzeltilmesi gereken noktalarını  Adobe Lightroom yazılımını kullanarak değerlendirecek ve yazılımı kullanmaya giriş niteliğindeki temel görüntü işleme teknikleri hakkında bilgiler verecek.

 

Not: Pazar günkü çekim, hocamızın eşliğinde uygulamalı olarak yapılacağı için katılımcıların fotoğraf makinelerini yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Atölyeye katılımınızın kesinleşmesi için atölye ücretini uygulama çekimi öncesinde yatırmanız gerekmektedir.

 

Eğitim Süresi:
6 saat pratik 4 saat teorik eğitim toplam 10 saat. 

Fiyat:

250 TL tam, 225 TL öğrenci ve üye

 

Kayıt için:
serhaty@photoworld.com.tr adresine mail atabilir ya da 0216 346 23 00 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 

www.photoworldfotografmerkezi.com 

 

Adres: Osmanağa Mh. Çilek Sk. Akel İşhanı No:1 D: 83 K: 5 Altıyol Kadıköy

 

Emre Ogan Kimdir?
Emre Ogan’ın fotoğrafa ilgisi ortaokul yıllarında başlamış ve ilk sergisini 1973 yılında okulu Saint Joseph lisesinde açmıştır, 1975 yılında fotoğraf sanatçısı Gültekin Çizgen’in atölyesinde önce karanlık oda şefliği daha sonra da çekim asistanlığı yapmıştır.
1977 yılında profesyonel tanıtım fotoğrafçısı olarak reklam sektöründe kendi atölyesinde hizmet vermeye başlamıştır. 1998’de merkezi Newyork’ta bulunan GPA (Global Photographers Assignment) ile sözleşmeli fotoğrafçı olarak çalışmaya başlamış ve bu kanalla ABD’nin önde gelen sanayi kuruluşlarına yurt dışında ve içinde çekimler yapmış, halen de devam etmektedir.
NBA’nın Türkiye’deki organizasyonlarının sözleşmeli fotoğrafçısıdır.
2006 yılında Istockphoto ile stok fotografçılığına başlamış ve şu anda Getty Images ve Istockphoto exclusive fotoğrafçısıdır.
Halen İstanbul’da kendi atölyesinde Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına profesyonel tanıtım fotoğrafları çekmekte, aynı zamanda da fotoğrafa ilk başladığı yıllardaki tutkusu olan sokak fotoğrafçılığına devam etmektedir.
Çeşitli fotoğrafçılık dallarında workshoplar düzenlemekte ve kişiye özel fotoğraf eğitimleri vermektedir. Özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak görev de almış olan Ogan, aynı zamanda birçok üniversite ve dernekte de fotoğraf seminerleri vermiştir.

www.ogan.com